Світ пройшов через принаймні п'ять технічних революцій, кожна з яких супроводжувалася паралельними філософськими, культурними та економічними зрушеннями. Точна кількість цих інноваційних зрушень лишається темою спекуляцій. Редакція “Що біткоїться” говоритиме в цьому контексті про промислові революції та схилятиметься до означень Джеремі Ріфкіна.

Хто це такий?

Джеремі Ріфкін (Jeremy Rifkin) — видатний американський економіст, соціолог і публіцист. Він є теоретиком “Суспільства доступу” і посткапіталізму, засновником і президентом Фонду економічних трендів, а також пропагандистом сталого розвитку і альтернативної енергетики.

Чому я маю читати про нього?

Ріфкін є автором концепції “третьої промислової революції”, а також радником Єврокомісії та багатьох урядів. Коли до експерта дослухається Ангела Меркель, Романо Проді та Хосе Луїс Сапатеро, варто довіритись.

Окей, і що мені з того?

Ріфкін підкреслив, що загалом можна виокремити три промислові революції, які кардинально змінюють те, як ми

 • КОМУНІКУЄМО
 • ДОБУВАЄМО ЕНЕРГІЮ
 • ПЕРЕСУВАЄМОСЬ

Перша промислова революція принесла нам

 • видобування енергії з вугілля
 • що у свою чергу зумовило виникнення парових двигунів
 • і пришвидшило доставлення кореспонденції

Друга промислова революція відома через винайдення

 • телеграфу й телефона як засобів комунікації
 • видобування енергії з нафти
 • що у свою чергу дозволило масове створення автомобілів і літаків

При цьому ми продовжуємо пожинати плоди другої промислової революції. Сукупна ефективність США виросла з 3% у 1905 році до 14% у 1990, сягнула “стелі”, і з того часу показник не змінився.

Сукупна ефективність Німеччини донедавна була 18.5% — їхня стеля. У Японії — 20% найвища сукупна ефективність.

“Якщо ваші індустрії досі покладаються на ресурси й винаходи другої промислової революції, ви не можете піти вище цієї стелі”. — Джеремі Ріфкін

(Україно, нам хана, — редакція “Що біткоїться”).

Ріфкін застеріг, що технології лише дозволяють нам досягати нашої мети — а де закінчується подорож людства? Чи є це виживання? Тоді людство поставило себе у дуже незручне положення.

Зміна клімату як головна загроза

Три головні чинники на сьогодні:

 1. Будівництво (розчищення екосистем під забудови й переробка земних ресурсів на будівельні матеріали)
 2. М’ясо (1.3 мільярди корів, які виділяють метан — газ, що у 30 разів більше сприяє парниковому ефекту, аніж вуглекислий)
 3. Транспорт (порахуйте, скільки автомобілів з’явилось лише у вашому місті; підказка: євробляхи)

Відтак, щоб а) зберегти шанси на виживання і б) підвищити стелю сукупної ефективності, нації мають почати впроваджувати елементи третьої промислової революції:

 1. Цифрові, гіперлокалізовані спільноти
 2. Новий, децентралізований Інтернет, що працює на відновлювальних джерелах енергії
 3. Молодий, автоматизований (і скоро безпілотний) транспорт

До чого тут блокчейн?

Автоматизація й підвищення сукупної ефективності вищезгаданих складових третьої промислової революції. Єдиний супер-Інтернет для управління, живлення й транспортування нашого економічного життя.

Воу-воу. Чи означає це, що великим компаніям гаплик?

Не обов’язково. Ті, хто зрозуміє необхідність переходу від другої до третьої промислової революції, зможуть адаптуватися до змін і переосмислити свою бізнес-модель. Як це вже робить Daimler, наприклад.

Що зараз біткоїться у світі ІоТ?

Дисклеймер: ми прохлопали момент, коли потрібно було ввести відповідник англійському терміну ІоТ (Інтернет Речей = ІР), але якось надолужимо.

Минулої середи в Blockchain Hub відбулась конференція “Застосування блокчейн для IоT рішень”, де свої проекти в цій сфері презентували NEM та REM.

Інтернет речей, як індустрія в цілому, дуже скромна і вважає себе четвертою революцією. Схему вони бачать так: третя революція це ядерна енергія, інтернети та комп’ютери. А ось четверта відновлювальні джерела, штучний інтелект, роботи та… інтернет речей.

Інтернет речей це екосистема пристроїв, що мають датчики й інтернет-з’єднання, і тому дані з них можна зберігати у хмарах, обробляти бігдатою, обдумувати штучним інтелектом і тренувати на них машинне навчання.

Власне, блокчейн додає сюди ще один рівень можливостей, а саме контроль та облік. 
Про це, а саме про хешування показників датчика в блокчейні, розповідав Леонід Хацкевич, який очолює IoT відділ 482.solutions. Основне застосування цих блокчейнових датчиків логістика. Наприклад, доставка креветок у контейнерах з такими датчиками гарантуватиме, що при транспортуванні вони не розморожувались.Нещодавно інтернет речей поповнився низкою доступних біометричних рішень: сканер відбитка пальця, сканер сітківки ока, мікрофони і система розпізнавання голосу, камери та системи розпізнавання облич… Якщо до цього додати можливість безпечно зберігати дані про особистість в мережі та захищати їх від неавторизованого редагування, то це дає нам посвідчення особистості та керування правами наступного покоління. Це світ, де тобі не треба тягати зі собою паспорт. Твої документи це твої пальці, очі та голос, а датчики для їх розпізнавання розвішані всюди і підключені до Інтернету.

Здається, частина з даними в мережі  це те, чим може зайнятись блокчейн. І цим зараз займається платформа REMME. Про це розповідав Роман Кравченко, CEO 482.solutions.


І наостанок, усе футуристичне має бути про роботів. Про роботів розповідав Олег Балихін. Автономним роботам, що могли би щось робити в наших містах, не вистачає інфраструктури. Цю проблему можна було б вирішити, якби роботи самі платили б за користування цією інфраструктурою. Але платити їм складно, тому що людські гроші погано пристосовані для користування роботами.

Нам на поміч спішить крипта. Власне на конференції було продемонстровано, як мікроконтролер ESP-32 може здійснювати платежі через Ефіріумну мережу. У Штатах на цьому вже майструють такі собі “годівнички для квадрокоптерів”  платформи з сонячними панелями, акумулятором та докстанцією, куди може сісти і підзарядитись квадрокоптер за невелику плату.


До чого це все? 
Майбутнє насправді ближче, ніж нам здається. Технології розвиваються шаленими темпами, і хто, як не ми — освічена молодь, яка мислить, а отже, існує — підвищуватиме "стелю" власної ефективності і творитиме майбутнє вже сьогодні. 

WTFBit Media writes about blockchain and emerging technologies in a simple way, with humor. We also work with diverse clients helping them effectively deliver the message to their audience.

Comments